zpět na přehled článků

Nejsem TALENT, ale DŘÍČ

Úterý, 28. Květen, 2019

Někdo nejčastěji sedí s mobilem v ruce, jiný má už ve dvaceti výčet aktivit, který se rozhodně nevejde na jednu stránku. Martina Ptáčková je nejen špičkovou sportovkyní, ale snaží se i mladé lidi motivovat, aby ze sebe vydali to nejlepší.

Co byste řekla malému klukovi, který se posmívá svojí stejně staré kamarádce, že se „pere jako holka“?
Ať k nám přijde na trénink a uvidíme, co bude říkat potom. Řešit konfl ikty fyzicky není správné, ale pokud nezbývá jiná cesta, jsou v rámci sebeobrany nevyhnutelné.

Jak jste se dostala ke kickboxu vy?
K bojovým sportům mě přivedli rodiče. Byla jsem totiž takovým třídním otloukánkem. Děti se mi smály. Nebylo to zrovna dvakrát příjemné období, a tak mě dali na cvičení s prvky bojových sportů. Tam jsem si začala více věřit, získala fyzičku, naučila se, jak se mám bránit, a děti si pak na mě netroufly. Začátky byly velmi těžké. Nejsem talent od přírody, ale dříč, takže mi tréninky zpočátku vůbec nešly. Byla to hrozná ostuda. Nikdo nevěřil, že bych jednou mohla dělat sport vrcholově. Také mě později okolí od bojových sportů odrazovalo, že to nejsou sporty vhodné pro holky. Jsem ráda, že jsem se nedala. Později jsem se pak přihlásila do opravdového klubu bojových sportů.

Proč by podle vás mladí lidé měli sportovat?
Sportovat bychom měli všichni. Zdraví máme jenom jedno a tělo nám za to určitě poděkuje. Člověk se krásně odreaguje, vyčistí si hlavu a přijde tak na jiné myšlenky. Sport také utužuje disciplínu, učí zodpovědnosti. Poznáte spoustu zajímavých lidí, najdete si nový koníček. Není potřeba provádět sport na vrcholové úrovni, ten tělu spíše škodí, ale jít si občas zaběhat, přijít k nám do tělocvičny naučit se bránit, plavat apod. určitě není k zahození. Uvidíte, že jakmile překonáte těžké začátky, kdy se nám nechce a prostě to nejde, stanete se na sportu závislí a zjistíte, že se sport promění v běžnou součást vašeho dne.

Co je nejlepší na chvílích po tréninku?
Myslím, že je to pocit z dobře odvedené práce. Ne, vždy se samozřejmě daří tak, jak by člověk chtěl, ale cení se i snaha. Cítím se fajn, jsem příjemně unavená, ale zároveň i nabitá do dalších činností a skoro vždy mám lepší náladu. Jasně, jsou dny, kdy se mi do tréninku vůbec nechce. Člověk má za sebou těžký den v práci a ve škole, a tak by nejraději zalezl doma pod peřinu se zmrzlinou. Všechno jsou to, ale naše výmluvy, takže pokud se nenechám strhnout a na trénink dorazím, cítím se úplně báječně a už se zase těším na další.

Jaké oblečení ráda nosíte?
Nejraději mám dlouhé, nadýchané šaty, ve kterých si připadám jako princezna. Ráda se oblékám elegantně a jednoduše, někdy v kombinaci se sportovním stylem. Mám také ráda, když se věci třpytí, takže stříbrné doplňky vyhledávám úplně nejvíc.

Doporučujeme